STIROPOR EPS (ekspandirani polistiren)
U praksi poznati materijal pod imenom stiropor ustvari je ekspandirani polistiren ili skraćeno EPS.
1954.godine patentiran je u Njemačkoj proizvod pod zaštićenim imenom STYROPOR, te je tako sve do danas ostao taj naziv kao sinonim za EPS.

Ekspandirani polistiren (EPS) najviše se koristi u graditeljstvu kao veoma dobar toplinski, pa i zvučni izolator, a sve češće se upotrebljava i kao ambalaža.
Dobra toplinska svojstva stiropora možemo zahvaliti njegovoj strukturi koja se sastoji od mnogo sićušnih ćelija ispunjenih tromim zrakom. Dokazano je da je zrak najbolji prirodni izolator.
U novije vrijeme u graditeljstvu trend je što veća ušteda energije jer razni energenti, za grijanje zimi i hlađenje ljeti, postaju sve skuplji. Tako stiropor kao toplinski izolator grije zimi, te isto tako hladi ljeti što dovodi do velikih ušteda energije za grijanje i hlađenje koje pak imaju direktne posljedice na očuvanje okoliša.
Korištenjem stiropora u graditeljstvu ulaže se jednom, a štedi cijeli život.

Prednost stiropora je i u tome što se može proizvesti sa različitim svojstvima i parametrima. Tako u graditeljstvu možemo koristiti stiropor kao toplinski i zvučni izolator prije izrade podnih cementnih glazura, kao toplinski izolator fasade, kao toplinski izolator ravnog krova, kao zaštitu hidroizolacije podzemnih dijelova građevine,kod izrade sve češće spominjanog podnog grijanja i dr.
Stoga je izbor vrste stiropora također veoma bitan.
Svojstva koja su tražena u graditeljsvu mogu biti mehanička, termička, kemijska, zapaljivost, te difuzija vodene pare i vodoupojnost.
Većina mehaničkih svojstava ovisi o gustoći materijala. Što je materijal gušći to su i mehanička svojstva viša. Tako razlikujemo tlačnu čvrstoću koja je bitna na mjestima gdje se stiropor ugrađuje u podove, te vlačnu čvrstoću koja je bitna kada se stiropor ugrađuje u fasadne sustave. Stoga je vrlo bitno odabrati tip stiropora ovisno o mjestu ugradnje kako bi odgovarao svojim mehaničkim svojstvima.
Što se tiče termičkih svojstava stiropor ima izrazito malu toplinsku provodljivost. Stoga su toplinsko-izolacijska svojstva vrhunska. Toplinska provodljivost ovisi o temperaturi i gustoći. Porastom gustoće stiropora toplinska provodljivost pada što znači da su mu bolja izolacijska svojstva.
Kod odabira tipa stiropora bitno je ugraditi onaj odgovarajućih mehaničkih karakteristika, a zatim većom debljinom postići bolja izolacijska svojstva.
Kada gledamo na kemijska svojstva stiropor je po kemijskom sastavu polimerni materijal, te je stoga
otporan u kontaktu sa većinom ostalih građevinskih materijala sa kojima se kombinira i u normalnim
uvjetima uporabe nema ograničenja. Tako je otporan na vodu, morsku vodu, uobičajene građevinske materijale kao vapno, cement, gips, razrijeđene kiseline, alkale, bitumen, alkohol, ljepila i boje na bazi vode...
Nije postojan u kombinaciji sa hladnim bitumenskim masama i premazima koje sadrže razrjeđivače, životinjskim gnojivom, razrjeđivačima tipa aceton, eter, benzol ili nitro, benzinima i sl.
Slijedeće svojstvo stiropora koje je bitno u graditeljstvu je zapaljivost. Stiropor koji možete naći u našoj ponudi proizvodi se isključivo u klasi "teško zapaljiv materijal". Takav stiropor u dodiru sa plamenom ne gori nego se samo tali, a pri uklanjanju plamena prestaje se taliti.U europskim normama je klasificiran kao Eurorazred E odnosno po DIN normi klasa B1.
Uzimajući u obzir svojstvo difuzije vodene pare povećavanjem gustoće stiropora raste i otpor difuziji vodene pare. Npr. kod izrade fasade bitna je paropropusnost pa tako biramo stiropor manje gustoće nego kod stiropora za podove. S obzirom da stiropor nije topljiv u vodi niti bubri u njoj, on ne upija skoro ništa vode. I nakon što je 28 dana potopljen može upiti vode do maksimalno 3% svoga volumena (znači samo površinski). Kada se izvadi iz vode stiropor se potpuno osuši. To je iznimno važno zato jer se time minimalno pogoršavaju njegova toplinsko-izolacijska svojstva.

Pozicije na kojima koristimo stiropor kao toplinski ili zvučni izolator prilikom gradnje su:
- Vanjski zidovi (fasade)
- Unutarnji zidovi i stropovi
- Međukatni podovi
- Podovi pri zemlji
- Ravni krovovi i terase
- Kosi krovovi (potkrovlja)
- Vanjski zidovi ispod zemlje(podrumi,garaže isl.)
- Dekoracije fasada i interijera (štukature)
- Sastavni dio laganog betona (perlit)
U našoj ponudi možete naći stiropore za različite namjene sa svojim oznakama, a to su:
STIROPOR ZA VANJSKE ZIDOVE (FASADE) ima oznake:
STIROPOR ZA UNUTARNJE ZIDOVE I STROPOVE ima oznake:
STIROPOR ZA MEĐUKATNE PODOVE I PODOVE PRI ZEMLJI ima oznake:
STIROPOR ZA RAVNE KROVOVE I TERASE ima oznake:
STIROPOR ZA KOSE KROVOVE (POTKROVLJA) ima oznake:
STIROPOR ZA VANJSKE ZIDOVE ISPOD ZEMLJE ima oznake:
STIROPOR ZA PODNO GRIJANJE ima oznake:
TERMOIZOLACIJE > STIROPOR EPS > EPS-F Standard \ EPS-F \ EPS-F Plus grafit \ EPS 50 CLASIC \ EPS 70 CLASIC \ EPS 100 CLASIC \ EPS 150 CLASIC \ EPS 200 CLASIC \ EPS EL SOUNDSTEP \ EPS 70 STIROTOP \ EPS 100 STIRODREN \ EPS 150 STIRODREN \ EPS 200 STIRODREN \ EPS PG THERMOFLOOR \ STIRODUR XPS



